Elektrické vykurovanie, kúrenie | v-system elektro

Elektrické vykurovanie a ochranné systémy

Elektrické kúrenie - 100% regulácia - 100% účinnosť

48 hodín technická podpora

Často kladené otázky

Zadajte nám Vašu otázku, odpoveď môže poslúžiť aj ostatným pri hľadaní zhodného či podobného technického riešenia.

Kategórie otázok:

Všeobecné otázky

1. Ak si neviem poradiť s výberom vykurovacích káblov či rohoží, na koho sa môžem obrátiť?

Naši technici poskytujú odborné konzultácie. Môžete ich kontaktovať telefonicky: 034-7724082, 0911 724083, alebo e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.. Technické riešenie s návrhom ceny vypracujeme bezplatne do 2 pracovných dní po obdržaní kompletných podkladov.

2. Ako si môžem objednať tovar?

Tovar môžete objednať:

 • v e-shope: eshop.v-system.sk,
 • e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.,
 • telefonicky: 034 - 772 4082

3. Aká je dodacia lehota elektrických vykurovacích káblov?

Vykurovacie káble a väčšinu sortimentu našej spoločnosti držíme na sklade. Po obdržaní objednávky je dodacia lehota tovaru do 2 pracovných dní. Na dodací termín tovaru, ktorý nedržíme skladom sa u nás informujte vopred.

4. Ako sú riešené reklamácie?

Reklamácie riešime bezodkladne, obvykle do 5 pracovných dní, vždy však v zákonnej lehote 30 dní. Reklamovaný tovar bezplatne opravíme. Pri reklamácii po uplynutí záručnej doby posielame tovar na opravu. O cene opravy informujeme zákazníka vopred.

5. Aké sú záručné podmienky?

Záruka na vykurovacie káble a vykurovacie rohože je 10 rokov od ich odovzdania. Na ostatné produkty poskytujeme záruku 2 roky.

6. Aká je záruka na opravený tovar?

Na opravený tovar je záruka 6 mesiacov.

7. Aké sú spôsoby dodania tovaru?

Tovar dodávame expedičnou (kuriérskou) firmou, alebo je možné osobné prevzatie v sídle spoločnosti.

8. Aká je cena dopravy?

Pri objednávke do 400 € (bez DPH) je cena dopravy 5,60 € (bez DPH), nad 400 € (bez DPH) je doprava zdarma.

9. Vykonávate aj montáže?

Odporučíme Vám vyškolenú a osvedčenú montážnu firmu. V prípade potreby zabezpečujeme počas montáže dohľad nášho technika.

Ochrana odkvapov a striech

1. Kedy odporúčate ochranu odkvapov a striech?

Inštaláciou vykurovacích káblov na rizikové miesta, sa zvýši bezpečnosť pri užívaní objektu. Každá strecha má problémové miesta. Odkvapy, zvody, žľaby a okraje striech či strešné detaily sú týmto systémom chránené pred hromadením snehu a tvorbou ľadu. Následne sú takto chránené omietky a fasády objektov, vnútorné priestory pred zatekaním vody. Ochrana odkvapov je spôsob, ako predísť problémom s opravami prípadných škôd v ich počiatku.

2. Ako poznám, že mám problém so strechou?

Nepriechodnosť odkvapov, zvodov, žľabov, z dôvodu zamŕzania vody stekajúcej zo striech spôsobuje v zimných mesiacoch obrovské problémy, napr.:

 • zatekanie do objektu a do izolácie pod krytinou (vsakuje vodu a ohrozuje konštrukciu väzby);
 • poškodenie fasád, detailov štítových stien a vikierov, poškodenie odkvapov a zvodov;
 • mokré stopy na fasáde v zime so zamŕzajúcimi miestami (opadáva omietka);
 • padajúce cencúle a kusy ľadu a snehu zo striech, ohrozujú bezpečnosť chodcov, obyvateľov a dopravných prostriedkov;

Inštalovaním systému ochrany odkvapov, zvodov a okrajov striech je zaistená prevencia pred vyššie uvedenými problémami a ich dôsledkami.

3. Nebudú sa upchávať odkvapy pri použití vykurovacích káblov?

Odporúčame kontrolovať odkvapy, žľaby, zvody minimálne raz za rok, predíde sa tak prípadným problémom.
Zo skúsenosti vieme, že odkvapy sa neupchávajú viac, než odkvapy v ktorých vykurovacie káble nie sú inštalované.

4. Nie je vyhrievanie odkvapov zbytočný luxus?

Náklady na prevádzku systému ochrany odkvapov v bežnom rodinnom dome sa pohybujú v ráde niekoľkých desiatok eur. Z našich skúseností si dovolíme tvrdiť, že obstarávacie náklady na tento systém sú zlomkom nákladov, ktoré je vlastník objektu nútený vynaložiť pri opravách poškodených častí. Z prípadových štúdií a z praxe vieme, že je oveľa lacnejšie problémom predchádzať, než ich následne zložito a nákladne odstraňovať.

5. Môžem systém spínať ručne?

Áno, systém ochrany odkvapových žľabov je možné ovládať ručne, len vypínačom. Toto riešenie je najlacnejšie. Ručné ovládanie z hľadiska spoľahlivosti nie je efektívne, pretože systém je závislý na ľudskom faktore. Ak majú vykurovacie káble zabrániť zamrznutiu, musia byť v prevádzke, už keď sneh padá. Účinnejšiu a hospodárnejšiu prevádzku inštalovaného systému zabezpečí odporúčaný plne automatický termostat.

6. Vydrží vykurovací kábel extrémne podmienky na streche a v odkvapoch?

Áno, každá aplikácia vyžaduje špeciálny typ kábla. Pre aplikáciu na strechách a v odkvapoch sú špeciálne vyvinuté káble TO-2R. Tieto káble sú odolné voči UV žiareniu a vonkajším klimatickým a poveternostným podmienkam, sú dobre tvárne a odolné voči mechanickému poškodeniu. Sú čiernej farby a na strechách nepôsobia rušivým dojmom.

Ochrana potrubia pred zamrznutím

1. Prečo použiť na ochranu potrubia pred zamrznutím vykurovacie káble?

Bežná izolácia plní iné funkcie. Nezabráni premrznutiu potrubia; premrznutie len spomalí. Hlavné výhody použitia vykurovacích káblov:

 • rýchle, ľahké a 100% spoľahlivé riešenie;
 • ochrana potrubia pred zamrznutím do – 40 °C;
 • automatická funkcia, úsporná prevádzka je zaistená zapojením termostatu;
 • nízke prevádzkové náklady v porovnaní s potrebným temperovaním či inou ochranou;
 • použitie vo vlhkom prostredí;
 • široký sortiment dĺžok pre všetky potrubia

2. Kde je účelné použitie vykurovacích káblov?

Systém ochrany potrubia pred zamrznutím má uplatnenie v komerčnej i bytovej výstavbe. Najbežnejšie rizikové miesta riešené použitím káblov:

 • domácnosti - ochrana kovového i plastového vodovodného potrubia tam, kde nie sú trvalo vykurované priestory (pivnice, povaly, vyústenia studničných vrtov nad zámrznú hĺbku), suterénne vodomery a hlavné uzávery, tlakové a expanzné nádoby v nevykurovaných priestoroch;
 • bytová a komerčná (Office park) výstavba - rozvody ZTI (voda, kanalizácia) najmä v suterénnych a parkovacích priestoroch, zabezpečenie požiarnej vody;
 • rekreačné a sezónne objekty - ochrana potrubia a vodných zariadení (čerpadlá, tlakové nádoby) - alternatíva k udržovaniu nezámrznej teploty v zimnom období v celom objekte;
 • stavebný priemysel - ochrana rozvodov vody na stavbách a v technologických postupoch;
 • priemysel - zabezpečenie tečúcej vody (betonárky, vonkajšie rozvody), ohrevy technologických zariazení (zabezpečenie priechodnosti potrubia - asfalt, oleje apod.);
 • poľnohospodárstvo - celoročná prevádzka vonkajších napájačiek a prívodov, zabezpečenie technologických miestností (dojárne, prípravne, pôrodnice);
 • chladiarenstvo - odvodné kanály kondenzátu;

3. Kedy je vhodné použiť vykurovacie káble na ochranu potrubia?

Použitie systému ochrany potrubia pred zamrznutím je vhodné vždy, keď nie je okolie potrubia temperované (na min. teplotu 5° C), prípadne keď je nutné zabezpečiť celoročnú prevádzku nezaistených rozvodov. Ochrana potrubia vykurovacími káblami zaručí, spolu s kvalitnou tepelnou izoláciou, úplné odstránenie nebezpečia zamrznutia a poškodenia potrubia. Na reguláciu je vhodné použiť odporučené termostaty rady ETV, ETI.

4. Aká je možnosť okamžitého riešenia problému so zamrznutou vodou v potrubí?

Kábel PPC, ktorého súčasťou je termostat je najjednoduchším a najvýhodnejším riešením. Vykurovací kábel PPC odporúčame najmä na ochranu vodovodného potrubia v domácnostiach z dôvodu jeho „okamžitej pomoci“, pohotovosti a jednoduchej inštalácie (pripojením do zásuvky, nie je nutná revízia). PPC kábel pracuje úplne automaticky a bez akejkoľvek kontroly chráni potrubie pred zamrznutím pri minimálnej spotrebe energie.

5. Rozvody mám v plastovom potrubí, môžem použiť vykurovacie káble?

Áno, je to bežné a bezpečné riešenie. Plast nevedie teplo tak dobre ako kov. Preto odporúčame zaistiť lepšie roznášanie tepla po celom povrchu potrubia. Na celej zabezpečovanej dĺžke sa potrubie ovinie špeciálnou hliníkovou samolepiacou páskou. Následne sa k potrubiu pripevní vykurovací kábel vrátane teplotného snímača.

6. Ako ochrániť pred zamrznutím rúrku zo studne či z vrtu?

Vykurovacie káble je často potrebné umiestniť do časti nad vrtom tesne pod povrchom. Montáž kábla je možná všade tam, kde nehrozí zaplavenie. Vykurovacie káble sú pripravené pre použitie vo vlhkom prostredí.

7. Aké vykurovacie káble odporúčate?

Na ochranu potrubia sú vhodné: PPC - okamžitá pomoc - pohotovostné zaistenie kratších rizikových úsekov do 200 m dĺžky (podľa typu potrubia). Najčastejšie použitie kábla PPC:

 • potrubie prechádzajúce múrom (vonkajší kohút);
 • rozvody v obvodovej stene;
 • rozvody v izolácii striech (podkrovné šikmé steny);
 • nevykurované suterény či verandy;
 • rozvody vody a vodné zariadenia (čerpadlá, tlakové nádoby) v rekreačných a sezónnych objektoch, kde sú vykurovacie káble alternatívou k viac než stonásobne nákladnejšiemu trvalému temperovaniu celého objektu.

TO-2L, TO-2S – univerzálne dvojžilové vykurovacie káble s ochranným opletením. Používajú sa na ochranu ZTI rozvodov (potrubia, kanalizácie) väčších priemerov v domácnostiach, bytovej a komerčnej výstavbe a priemysle. Vykurovacie káble TO-2S (17 W/m) sa používajú v prípade potreby vyšších výkonov. Káble TO-2L majú výkon nižší (10 W/m).

Samoregulačný kábel SR
Kábel, ktorý si aj bez termostatu reguluje teplotu automaticky sám. Vďaka samoregulačnej funkcii je jeho vykurovací výkon regulovaný samostatne a plynule po celej dĺžke, výkonom sa prispôsobuje teplotným podmienkam okolia. Pri vykurovacích kábloch rady SR je zaručené, že nie je možné prehriatie a poškodenie potrubia. Kábel sa môže na celej svojej trase ľubovoľne krížiť či dotýkať. Je vhodný pri inštalácii na extrémne krátke vodovodné potrubie, na potrubie, ktoré prechádza prostredím s rôznou teplotou, apod.

Vykurovací kábel FTS0
Vykurovací kábel FTS0 je vhodný pre aplikácie na potrubie, s teplotnou odolnosťou -70 °C až +200 °C. Vykurovacie káble rady SR, FTS0 sú univerzálne použiteľné na náročnejšie aplikácie, a to predovšetkým v priemysle (ohrev potrubia a technologických celkov, udržovanie tekutej konzistencie látok v chemickom priemysle a stavebníctve, udržovanie teploty média v potrubí, ohrevy zásobníkov tekutín, temperovanie vonkajších rozvádzačov apod.) alebo pre iné špeciálne aplikácie (chovateľstvo - napájačky,…).

Ochrana vonkajších plôch

1. Kedy uvažovať o zimnej ochrane vonkajších plôch proti snehu a námraze ?

Inštalovaním vykurovacích systémov do vonkajších plôch sa zvýši bezpečnosť, komfort, obmedzí sa riziko úrazu (pád na poľadovici) na minimum, prístupové vonkajšie plochy budú bezbariérové. 100% automatická prevádzka ochranného vykurovacieho systému pre vonkajšie plochy predstavuje spoľahlivé, trvalé a automatické riešenie zimnej údržby, ktoré šetrí čas i peniaze.

2. Kde je účelné použiť vonkajšie vykurovacie prvky?

Inštalácia je možná prakticky na všetky vonkajšie plochy s rôznymi typmi povrchov.
Najčastejšie riešenia rizikových situácií:

 • priestory pred vchodmi, vjazdy, okolie čistiacich zón - pri všetkých typoch objektov;
 • bezbariérové vjazdy a vchody do objektov, nájazdové rampy pro vozíčkarov;
 • nástupištia, rampy, lávky a peróny pre peších;
 • nakladacie rampy a plošiny;
 • vyhrievanie vonkajších schodísk;
 • vyhrievanie okolia vonkajších bazénov a záhradných chodníkov;
 • vjazdy do garáží, nechránené parkovacie plochy, nájazdy do poschodových garáží;
 • temperovanie pojazdových koľajníc - vráta, brány, bránky;
 • temperovanie odtokových kanálikov pred bránami garáží;
 • vyhrievanie terás, nezastrešených balkónov apod;
 • priemyselné využitie - napr. podklady chladiarenských boxov, základy ľadových plôch;

3. Sú prevádzkové náklady vysoké?

Ročné prevádzkové náklady pri použití automatickej regulácie sú v priemere do 3 EUR/m2. Investícia do vykurovacích prvkov na ochranu vonkajších plôch sa vráti v podobe bezpečnosti, spoľahlivosti a komfortu zimnej údržby. Vonkajšie plochy budú počas celej zimy bez snehu, ľadu a poľadovice.

4. Je možné systém vonkajšieho vyhrievania spínať ručne?

Systém ochrany vonkajších plôch môže byť ovládaný ručne, čo je z hľadiska obstarávacích nákladov najlacnejšie riešenie. Prevádzka však bude drahšia. Je to riešenie neefektívne a najmä nespoľahlivé, keďže systém ochrany vonkajších plôch je plne závislý od ľudského faktora. To nepriaznivo ovplyvňuje prevádzkové náklady. Ak má byť zaistená bezpečnosť a funkčnosť vonkajších plôch, musia byť vykurovacie káble v prevádzke už keď sneh padá. Zvolením vhodného termostatu je 24 hodín denne zabezpečená automatická hospodárna prevádzka systému.

5. Vyplatí sa investícia do vykurovacích prvkov?

Nízke teploty v kombinácii so snehom a ľadom spôsobujú v zimnom období obrovské ťažkosti. Odstraňovanie snehu z chodníkov, vonkajších schodov, vstupov, vozoviek alebo parkovacích plôch je nákladné a na zvlášť exponovaných miestach vyžaduje 24 hodinový dohľad. Mrznúca voda alebo chemické posypy poškodzujú vonkajšie plochy, voda môže zatekať do stavieb a spôsobiť viditeľné či skryté vady. Opravy škôd sú veľmi nákladné. Podstata funkcie ochranných systémov spočíva v prevencii. Problémy nie sú riešené až keď nastane kalamitná situácia, ale priebežne, už v ich zárodku. Zodpovednosť za zimnú údržbu komunikácií vyplýva zo Zákona č. 193/1997 o pozemných komunikáciách.

Finančný prínos investície do vykurovacieho systému je nutné posudzovať s ohľadom na náklady spojené so zaistením bezpečnosti a úsporami vyplývajúcimi zo šetrnej starostlivosti o vonkajšie plochy.

 • 24 hodinovú údržbu a s tým súvisiaci dispečing prác;
 • posypové materiály;
 • zníženie životnosti vonkajšej plochy vplyvom posypov a mechanického opotrebenia;

6. Môžu byť vykurovacie káble pod zámkovou dlažbou?

Áno, vykurovacie prvky je možné využiť pod všetky v súčasnosti využívané vonkajšie povrchy. K najbežnejším patrí zámková dlažba, bežná dlažba, alebo betón. Pri vjazdoch odporúčame, s ohľadom na námrazu, vyhrievať celú plochu vjazdu, prípadne len pojazdové pruhy.

7. Kedy je vhodné použiť kábel a kedy rohož?

Vykurovaciu rohož, určenú pre vonkajšie plochy, odporúčame použiť z dôvodu rýchlej, presnej a jednoduchej inštalácie. Vykurovaciu rohož je možné inštalovať do betónu alebo do pieskového lôžka pod dlažbou.

Kábel odporúčame použiť pre členitejšie vonkajšie plochy, ako sú napríklad schodištia a atypické tvary vonkajších plôch. Inštalácia vykurovacích káblov do pieskového lôžka je zložitejšia a prácnejšia z dôvodu upevňovania vykurovacieho kábla v daných rozostupoch a udržania optimálnej hĺbky uloženia.

Podlahové vykurovanie

1. Prečo zvoliť elektrické podlahové vykurovanie?

 • priaznivé obstarávacie náklady na celý systém a reguláciu
  • o 40 až 50% preukázateľne nižšie než na klasické teplovodné systémy s radiátormi;
 • zníženie spotreby energie o 10 až 15%- v porovnaní s klasickým vykurovacím systémom;
  • porovnateľná tepelná pohoda je dosiahnutá pri teplote vzduchu o 2 až 3 °C nižšej, vďaka ideálnemu rozloženiu teploty v miestnostiach;
 • prostredie v miestnosti je pre zdravie prospešné
  • prevencia alergií a alergických reakcií vďaka minimálnej cirkulácii vzduchu. Pri nízkej teplote vykurovacieho telesa (podlahy) neprichádza k tzv. opalu a víreniu prachu;
  • čistota sa udržuje ľahšie než pri klasických systémoch;
  • deťom nehrozí prechladnutie pri hraní sa na studenej podlahe;
 • presná a rýchla regulácia v každej miestnosti
  • systém je riadený elektronickým termostatom s presnosťou 0,5 °C;
 • dlhá životnosť - porovnateľná so životnosťou stavby, viac ako 50 rokov;
 • bezúdržbovosť – garantovaná počas celej životnosti podlahy;
 • úspora priestoru
  • nikde neprekážajú vykurovacie telesá, viditeľný je len ovládací prvok – termostat;
 • prispôsobivosť - vykurovacie káble možno inštalovať na plochy ľubovoľnej veľkosti a tvaru;
 • bezpečná prevádzka - podlahové káblové vykurovanie eliminuje riziko "vytopenia"  objektu (únik vody z radiátorov či potrubia), nezamrzne, nie je mechanickou prekážkou;

2. Kde je možné použiť podlahové vykurovanie?

V dnešnej dobe sú systémy podlahového vykurovania bežným spôsobom vykurovania nových i rekonštruovaných obytných, kancelárskych a priemyselných objektov, škôl, reštaurácií, hotelov a ďalších priestorov.

3. Nehrozí elektromagnetické žiarenie?

Vykurovacie káble majú ochranné opletenie s dvojitou izoláciou, sú 100% bezpečné.

4. Je vhodné podlahové vykurovanie pod drevené podlahy?

Áno, systém podlahového vykurovania je vhodný pre všetky typy podlahových krytín: plávajúce i drevené podlahy, parkety, linoleum, dlažba, mramor, koberec a ďalšie.

5. Môžu mať vykurovacie káble negatívny vplyv na ľudský organismus?

Rozhodne nie. Zdôrazňujeme zdravotné výhody podlahového vykurovania:

 • minimálna vlhkosť stien bráni vzniku plesní a mikroorganizmov, znižuje tak riziko alergií
 • minimálna cirkulácia vzduchu a nízka teplota vykurovacieho prvku - odpadáva opal a vírenie pachu
 • čistota sa udržuje ľahšie než pri klasických systémoch, pretože jediný zdroj tepla je zabudovaný v podlahe
 • zaistenie ideálneho rozloženia teplôt v miestnosti - nehrozí prechladnutie od nôh;
 • deťom nehrozí prechladnutie pri hraní sa na studenej podlahe.

6. Je nutné „vybúrať“ podlahu po uplynutí životnosti vykurovacích káblov?

Životnosť elektrických vykurovacích káblov je porovnateľná so životnosťou stavby, presahujúca 50 rokov, z týchto dôvodov sa celkové rekonštrukcie podláh spravidla nerobia. Každú závadu na vykurovacom prvku, ktorá môže vzniknúť pri neodbornom zásahu do podlahy, možno vyhľadať s veľkou presnosťou a ľahko opraviť. Naviac v prípade poškodenia nehrozí únik a následné vytopenie vodou.

7. Môžem využiť systém elektrického podlahového vykurovania pri rekonštrukcii podlahy v paneláku?

Áno, systém el. podlahového vykurovania je možné použiť ako doplnok iného zdroja tepla. Teplo od nôh je príjemné v každom dome a vo všetkých miestnostiach. Napríklad rohože možno inštalovať na stávajúcu podlahu bez nutnosti jej búrania.

8. Môže byť nábytok postavený na vykurovanej podlahe?

Vykurovací kábel alebo vykurovaciu rohož je zbytočné ukladať pod trvalo zakryté väčšie plochy (vane, postele, skrine, kuchynskú linku, apod.). Odporúčame zvoliť nábytok s nožičkami, aby bolo zabezpečené odvetrávanie a nebolo plytvané energiou.

9. V kúpeľni už nie je možné zvýšiť podlahu, čo mám použiť?

Vzhľadom k problematickej výške podlahy odporúčame použiť vykurovaciu rohož s ochranným opletením, ktorá je určená pre renovácie podláh všade tam, kde je požadovaná nízka stavebná výška. Stačí len 3,5 mm.

10. Kedy použiť kábel a kedy rohož?

Rozhodnutie závisí od tvaru miestnosti a spôsobu využitia (či je požiadavka vyhrievať celú miestnosť, alebo len jej časť, napr. pred vaňou). Ak sa jedná o kúpeľňu, ktorá nie je veľmi členitá (má jednoduchý pôdorys), je vhodná vykurovacia rohož. V prípade pokrytia celej členitej plochy kúpeľne (vrátane výklenkov, drobných detailov, okrúhlej sprchy alebo vane) je vhodnejším riešením vykurovací kábel.

11. Je vykurovanie miestností elektrickými vykurovacími káblami bezpečné?

Áno, všetky výrobky dodávané na trh sú dôsledne atestované skúšobným ústavom, a je na ne vydané vyhlásenie o zhode. Výrobky spoločnosti V-systém elektro vyhovujú všetkým slovenským i európským normám a hygienickým štandardom.

Novinky v ponuke

MCD5Programovateľný termostat MCD5-1999-VS

Nový MCD5-1999-VS programovateľný termostat s dotykovým displejom

Všetky novinky

Používaním stránok prevádzkovateľa V-systém elektro, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií Prijať