Elektrické vykurovanie, kúrenie | v-system elektro

Elektrické vykurovanie a ochranné systémy

Elektrické kúrenie - 100% regulácia - 100% účinnosť

48 hodín technická podpora

Ochrana vodovodného potrubia proti zamŕzaniu

Tepelná izolácia bežne používaná na potrubie nie je dostatočnou ochranou proti zamŕzaniu. Dlhšie pôsobenie teplôt pod bodom mrazu na nechránené potrubie vedie k obmedzeniu dostupnosti tečúcej vody a nezriedka k zamrznutiu a poškodeniu potrubia či ventilov. Materiálne škody spôsobené zamrznutým či prasknutým potrubím môžu byť značné. Pre úplné odstránenie nebezpečia zamrznutia potrubia je nutné kompenzovať jeho tepelnú stratu zdrojom tepla potrebného výkonu. V praxi je najpoužívanejším spôsobom ochrana potrubia pomocou vykurovacích káblov. Výhodou je rýchlosť a jednoduchosť montáže a vysoká prevádzková spoľahlivosť. Potrubie ochránené vykurovacím káblom je nutné zaizolovať, pretože kvalita a hrúbka tepelnej izolácie významne ovplyvňuje inštalovaný výkon vykurovacieho kábla a prevádzkové náklady.


V rodinných domoch sa s týmito situáciami najčastejšie stretávame pri prívodoch pitnej vody z vrtu či studne do domu, pri potrebe chrániť čerpadlo či vodáreň umiestnené v nevykurovaných miestach alebo chrániť čerpadlo hladinovým spínačom proti "čerpaniu na sucho".

Dimenzovanie výkonu vykurovacieho kábla

  • podmienkou spoľahlivej funkcie systému ochrany či temperovania potrubia je výpočet vhodného merného výkonu (výkon na 1 m dĺžky) vykurovacieho kábla
  • pre orientačný výpočet merného výkonu pre najbežnejšie rozmery potrubia a izolácie je možné použiť nižšie uvedenú tabuľku

 Tabuľka pre výpočet potrebného výkonu

Najčastejšie používané typy káblov v RD

odporové vykurovacie káble
PPC automatický vykurovací kábel s termostatom, pre zapojenie do zásuvky
TO-2S, 17 W/m odporový vykurovací kábel, okruh so studeným koncom
TO-2L, 10 W/m odporový vykurovací kábel, okruh so studeným koncom

samoregulačné káble
SR 32 J, 9 W/m pri 10°C samoregulačný vykurovací kábel, možné skracovať
SR 52 J, 16 W/m pri 10°C samoregulačný vykurovací kábel, možné skracovať
SR 82 J, 26 W/m pri 10°C samoregulačný vykurovací kábel, možné skracovať

Prehľad všetkých vykurovacích káblov vhodných na ochranu potrubia vrátane regulácie a príslušenstva a podrobnejšie informácie o jednotlivých vykurovacích kábloch nájdete v sekciách Produkty a Dokumenty.

Technické riešenie vypracujeme bezplatne na základe konkrétnej požiadavky do 48 hodín

Novinky v ponuke

MCD5Programovateľný termostat MCD5-1999-VS

Nový MCD5-1999-VS programovateľný termostat s dotykovým displejom

Všetky novinky

Používaním stránok prevádzkovateľa V-systém elektro, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií Prijať