Keď akumulačná pec dosluhuje

Akumulačnú pec nájdete v mnohých nehnuteľnostiach Predtým išlo o rozšírený spôsob vykurovania, jej popularita však klesá. Celý rad starších typov v súčasnosti dosluhuje. Ako ich nahradiť?

Na trhu je dnes už veľa možností, ako efektívne vykurovať domy aj kancelárie. Medzi najčastejšie alternatívy akumulačnej pece dnes patria moderné priamovýhrevné zariadenia. Poďme sa bližšie pozrieť na výhody aj nevýhody oboch spôsobov vykurovania. 

Výhody a nevýhody akumulačnej pece

Akumulačná pec má jednu veľkú výhodu. Vďaka svojej konštrukcii akumuluje energiu v čase dodávky lacnej energie. Tu potom premení na teplo, ktoré sála niekoľko ďalších hodín. To je však zároveň jej nevýhodou. Pec nekúri vtedy, keď potrebujete, ale len v pevne stanovenom čase. Pec sa totiž najskôr nabíja, až potom hreje. S rýchlym teplom teda nepočítajte. Ďalšou nevýhodou je jej robustná konštrukcia a hmotnosť. Okrem náročnej manipulácie a inštalácie treba myslieť aj na ďalšie faktory. 

Hoci sa akumulačná pec v porovnaní s minulosťou trochu zmenšila, stále počítajte s tým, že jej šírka a výška bude dosahovať jeden meter a hĺbka asi pol metra. Tomu zodpovedá aj jej hmotnosť – malá pec váži od 50 kilogramov, tá s väčším výkonom presiahne hranicu 200 kg a tá s najvyšší výkonom aj 300 kilogramov. Okrem iného treba myslieť nielen na priestor v miestnosti, ktorý budete potrebovať na jej inštaláciu, ale aj na zodpovedajúcu nosnosť. 

Výhody a nevýhody moderných priamovýhrevných zariadení

Moderné priamovýhrevné zariadenia sú najrýchlejšími zdrojmi príjemného tepla. Sú ľahko dostupné, ľahko sa inštalujú a ich najväčším prínosom je to, že hneď po zapnutí poskytujú teplo. Priamovýhrevných zariadení je celý rad, ale všetky bez rozdielu majú dve hlavné výhody – majú takmer stopercentnú účinnosť pri prevode energie na teplo a stačí ich len zapojiť do zásuvky. Nepotrebujete žiadne ďalšie rozvody ani nemusíte riešiť príkon.

Ďalšími prednosťami sú nízka hmotnosť a malé rozmery. Ľahko sa s nimi manipuluje a nemusíte riešiť ani nosnosť podlahy. Okrem toho nezaberajú skoro žiadne miesto a dajú sa nainštalovať prakticky kamkoľvek. Nevýhodou klasických priamovýhrevných zariadení je vysoká teplota výhrevnej špirály, ktorá spôsobuje prepaľovanie prachu vo vzduchu, a ich nulová tepelná zotrvačnosť. Týmto „neduhom“ však netrpia sálavé panely s tepelnou zotrvačnosťou, ktoré sálajú teplo aj po ich vypnutí. Dobrým príkladom sú sálavé panely GLOA, ktoré ponúkajú výnimočnú tepelnú zotrvačnosť, moderný dizajn, bezpečnostnú poistku a nízku spotrebu. Vybrané typy si navyše môžete natrieť farbou podľa svojho vkusu, ak budete chcieť.  

Okrem uvedených rozdielov sa oba spôsoby vykurovania líšia aj obstarávacími a prevádzkovými nákladmi. Moderné priamovýhrevné zariadenia sú podstatne lacnejšie ako akumulačné pece. Seriózne porovnávať ich prevádzkové náklady bez znalosti konkrétnych parametrov vykurovaného objektu nie je možné. Čo však platí úplne, je fakt, že čím lepšie je izolovaný dom, tým dlhšia je návratnosť drahšieho vykurovacieho systému. V praxi to znamená, že s dobre zateplenou obálkou domu môže byť vykurovanie pomocou elektrickej energie najvhodnejší spôsob, ktorý je navyše aj najpohodlnejší. 

Každý mesiac posielame zaujímavé informácie, ako správne vykurovať, vetrať alebo získavať energiu. Prihlásením súhlasíte s podmienkami.

Zadať nezáväzný dopyt

Pridať ďalšiu prílohu

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný.

Ďakujeme za registráciu.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.