Ak plánujete dom, stojíte aj pred otázkou, aký dom si zvoliť z pohľadu spotreby energií. Niekto má v pláne chrániť prírodu a skoro všetci plánujú chrániť vlastnú peňaženku. Nakoniec to ide ruka v ruke. Prírodu aj peňaženku možno chrániť súčasne.
Jediná ušetrená energia je tá, ktorú nespotrebujeme. Plánovanie energetickej spotreby a výroby je teda zásadnou časťou zadania pri projektovaní nového domu.
Prevádzkové náklady (spotrebu energie) úplne zásadne ovplyvní rozhodnutie, ako dobre zatepliť. A máločo je na stavbe také definitívne ako rozhodnutie, koľko izolácie použijeme na podlahu. Tam je skutočne dodávka každého centimetra izolácie veľmi ťažká a drahá. Podobne, len trochu jednoduchšie a lacnejšie, je to so stropmi. Dodatočne plánované zateplenie fasády nám tiež môže prirobiť veľa vrások. Aj výber okien a dverí je veľmi dôležitým rozhodnutím. Predpoklad ich výmeny je často rovnaký ako čas ich životnosti, t. j. približne 15 – 20 rokov.
Navonok rovnako ako každý iný. Pasívnym ho robí kvalita materiálov a kvalita stavby, zodpovedajúca dimenzii izolácií, počet skiel v oknách, použité technológie. A aj dobrá orientácia na svetové strany.
Dom si väčšina z nás stavia predovšetkým pre seba, na celý život, na každý jeho rok, na každé ročné obdobie. Preto jednoznačne uprednostňujeme pasívny dom, ktorý v lete nedopustí masívne prehrievanie, v zimnom období potom nevyháňame teplo do neba alebo do podložia.
Pasívny dom by mal byť maximálne komfortný. Obyvateľom domu sa snažíme odporučiť to najlepšie. Aj z hľadiska použitých technológií a certifikácie produktov. Napríklad všetky naše vetracie jednotky spĺňajú náročné testy spoločnosti Passive House.
Zabezpečenie domu proti prehrievaniu a nepríjemnostiam s ním spojeným je potrebné riešiť hneď od začiatku. Toto vyriešime vhodnou orientáciou, zabezpečením tienenia – napr. správne zvoleným presahom striech alebo použitím vonkajších žalúzií. O vetranie sa postará systém riadeného vetrania s rekuperáciou. Letné horúčavy tak bezpečne zostanú vonku a automatické vetranie sa vďaka svojej funkcii by-pass postará o vychladenie počas noci.
Prečo sa zmieňujeme ako o poslednom detaile pasívneho domu o kúrení? Pretože kúrenie v pasívnom dome tvorí skutočne zlomok nákladov v porovnaní s nákladmi bežných domov. Pri porovnaní s nízkoenergetickým domom je potreba tepla na vykurovanie nižšia než jedna tretina. A to počas celej životnosti domu.
Všetky technológie uvedené vyššie okrem toho môžete ovládať centrálne a inteligentne. Napríklad pomocou inteligentného ovládania iWWT – z mobilného telefónu kedykoľvek a kdekoľvek.
A preto odporúčame do každého domu komín, doplnený jednoduchým kozubom. Niečo na pekný zimný večer, ale aj pre „strýčka Príhodu“. Teplo nezávislé od vonkajšej dodávky energie sa, skrátka, môže hodiť.
A čo ak chcete ešte viac? Zvoľte si dom aktívny. Taký, ktorý energiu vyrába, pre seba alebo pre susedov. Každá strecha – ak je vhodne otočená k slnku – je skvelým „držiakom“ fotovoltických panelov. Panely dokážu vyriešiť nielen problém s ohrevom teplej úžitkovej vody na podstatnú časť roka, so značnou časťou letnej spotreby elektrickej energie – hoci na ohrev bazéna – alebo, ak sa do nich doplnia batérie, – riešia aj back-up a pokrytie prípadných výpadkov energie na viac ako jeden deň.
Ako na pasívny alebo aktívny dom? Opýtajte sa našich špecialistov, ako to urobiť. V diskusii nad projektom možno zistíte, že vám k nemu chýba len krôčik.
Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.
Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.
Formulár bol úspešne odoslaný.
Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.