Dom v strednom Posázaví – kúrenie elektrinou

Voľba vykurovania do vysnívaného domu je proces, ktorý sa v priebehu plánovania môže diametrálne zmeniť. Ako to mali majitelia teraz už postaveného domu v Posázaví?

Stanovenie priorít

Hlavnou prioritou pre nás bol dobre zateplený dom.“ To je hlavná zásada spokojného Michala, ktorý si pre svoje bývanie vybral Posázavie.

Pri výbere systému stavby volil Michal tehlu Heluz s výplňou izolantom. Kvalite zateplenia obálky prispôsobil okná, použil trojsklá/plast, izolácie stropu (striekanú izoláciu) a podláh. Výsledkom kombinácie vhodne zvolených materiálov a parametrov izolácií je nízkoenergetický dom s minimálnou potrebou tepla na vykurovanie.

Voľba systému na vykurovanie

V prípade vykurovania padla voľba pôvodne na tepelné čerpadlo vzduch-voda. Bežne dostupné čerpadlá predpokladajú umiestnenie v odstupe až 15 m od vlastnej stavby aj susedných nehnuteľností, vyžadujú si priestor na umiestnenie zodpovedajúcej akumulačnej nádrže a výsledný systém vykurovania neumožňuje efektívne regulovať jednotlivé miestnosti v dome.

Michal začal vo vhodnej chvíli počítať návratnosť. Výsledkom bol jednoznačný záver: „Keby sme mali 25 rokov, uvažoval by som aj o čerpadle, pretože je jeho prevádzka možno ešte trochu lacnejšia, ale myslím, že vzhľadom na náš veku a návratnosť sa nám tepelné čerpadlo nevyplatí.

Napokon sa Michal rozhodol použiť vykurovacie káble V-systém s reguláciouizbovými termostatmi OCD4, ktoré boli vtedy najpredávanejšie.Teraz majitelia zvažujú ich nahradeniemodernejšou verziou termostatov MWD5 WiFi, ktoré sa dajú ovládať centrálne telefónom.

Alternatívne zdroje

Na úspornejšiu prevádzku a preklenutie prípadného výpadku energie patrí do domu podľa názoru jeho obyvateľov kozub. Na elimináciu prípadných komplikácií sa rozhodli pre jednoduchý kozub bez výmenníka, v tomto prípade s aktívnym aj pasívnym rozvodom teplého vzduchu do ďalších miestností.

Do budúcnosti prichádza do úvahy aj doplnenie fotovoltickej elektrárne. Tá môže pomôcť s účtami za energie hlavne v lete a prechodných obdobiach, keď hlavný podiel energie zníži účty za ohrev úžitkovej vody. Jej doplnenie je z hľadiska realizácie veľmi jednoduché.

Hodnotenie po troch rokoch prevádzky

Skúsenosť s prevádzkou vykurovania z posledných troch rokov a účty za energie sú dobrým dôvodom na spokojnosť. A hlavné výhody?„Žiadne starosti, žiadne pravidelné revízie, pocit bezpečia,“dodáva Alena.

Zaujímajú vás detaily vyúčtovania tohto rodinného domu alebo rovno cenová ponuka týkajúca sa vášho domu? Skontaktujte sa s nami. Radi všetko poskytneme.

Každý mesiac posielame zaujímavé informácie, ako správne vykurovať, vetrať alebo získavať energiu. Prihlásením súhlasíte s podmienkami.

Zadať nezáväzný dopyt

Pridať ďalšiu prílohu

* Celková maximální velikost příloh je 10MB.

Prihlásenie na odber noviniek

Prihlásenie na odber noviniek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný.

Ďakujeme za registráciu.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.