Fotovoltická elektráreň SOLU START na streche prístavby – Karlovarsko

Keď päťčlenná rodina hľadala spôsob, ako znížiť svoju závislosť od dodávateľov energií, a predovšetkým od ich rastúcich cien, padla voľba na fotovoltickú elektráreň. Panely na výrobu solárnej energie sa nainštalovali na strechu prístavby rodinného domu, ktorej plocha sa tak maximálne využila.

Dostatok energie pre domácnosť

Fotovoltickú elektráreň tvorí 10 panelov, ktoré vyrábajú elektrinu predovšetkým na bežnú prevádzku domácnosti. Všetky prebytky vyrobenej energie potom putujú do ohrevu vody. Energia zo slnka toho v tomto prípade poháňa naozaj veľa. Okrem napájania bežných domácich spotrebičov vrátane práčky a varenia na elektrickom sporáku je to aj elektrické podlahové vykurovanie, ktoré obyvateľom domu zaisťuje tepelný komfort po celý rok. 

A ako je to s ohrevom vody? „Vyťaženosť kúpeľne je v päťčlennej domácnosti s tromi dcérami naozaj vysoká. Aj preto sme chceli strechu prístavby maximálne využiť, aby sme získali čo najviac energie zo slnka,“ hovorí ich otec a dodáva: „K súčasnému bojleru s obsahom 200 litrov sme doplnili ešte jeden, tentokrát s objemom 250 litrov a oba sme zapojili do série. Väčší, 250 litrový, bojler je zapojený na fotovoltiku a slúži na predhrev vody. Keď sa niekedy stane, že je teplota vody nedostatočná, voda sa „prepustí“ do menšieho bojleru a dohreje energiou zo siete.“

Energia zo slnka aj siete

Fotovoltická elektráreň je totiž pripojená aj k distribučnej sieti renomovanej spoločnosti. Vďaka tomuto riešeniu má rodina vždy nielen dostatok teplej vody, ale aj energie zo siete pre prípad, že by bolo energie zo slnka málo na pokrytie aktuálnych požiadaviek domácnosti. 

Rýchla návratnosť aj inštalácia 

„Veľkú úlohu v našom rozhodovaní zohral aj fakt, že je návratnosť investície naozaj rýchla. Počítalo sa s obstarávacími nákladmi na elektráreň 129 tisíc, vďaka získanej dotácii, ktorú nám vybavil V-systém, sme nakoniec zaplatili len 65 tisíc vrátane DPH. To bola konečná cena za celú montáž na kľúč, keď sme sa nemuseli o nič starať. Náš sused však také šťastie nemal. Len za práce navyše zaplatil niekoľko desiatok tisíc korún. A čo nás tiež milo prekvapilo, bol fakt, že inštalácia fotovoltickej elektrárne prebehla veľmi rýchlo – za necelý deň bolo všetko hotové,“ hodnotí obstarávacie náklady aj rýchlosť zapojenia spolumajiteľ rodinného domu. 

A ako hodnotia majitelia samotnú prevádzku fotovoltickej elektrárne? „Fotovoltická elektráreň funguje tak, ako sme plánovali, takže sme naozaj spokojní. Navyše nás naozaj baví sledovať v mobile, koľko naša elektráreň práve vyrába a aká je naša aktuálna aj dlhodobá spotreba energií,“ dodávajú manželia. 

Každý mesiac posielame zaujímavé informácie, ako správne vykurovať, vetrať alebo získavať energiu. Prihlásením súhlasíte s podmienkami.

Zadať nezáväzný dopyt

Pridať ďalšiu prílohu

Prihlásenie na odber noviniek

Prihlásenie na odber noviniek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný.

Ďakujeme za registráciu.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.