Ochrana odkvapov pred zamŕzaním – Krkonošské muzeum Vrchlabí

Krkonošské múzeum vo Vrchlabí nazhromaždilo od svojho založenia v roku 1883 do svojich zbierok cenné exponáty a aj jeho expozície sú veľmi uznávané. Múzeum však tiež leží v oblasti s nadpriemerným výskytom intenzívnych snehových zrážok. Je preto dôležité zabrániť ohrozovaniu expozícií zatekaním do objektu alebo poškodzovaniu fasády či odkvapov a strechy.

Nie je to však len ochrana objektov a zbierok, čo je potrebné zabezpečiť. Ide aj o bezpečnosť návštevníkov. Tých do Vrchlabia, nazývaného aj bránou Krkonôš, prúdi každú zimu veľké množstvo. Môže ich ohrozovať padajúci sneh a ľad zo strechy. Veľké nebezpečenstvo predstavujú aj pády cencúľov na chodníky. Múzeum sídli v budove bývalého augustiniánskeho kláštora, bolo teda potrebné zaistiť naozaj rozľahlú plochu striech a veľké množstvo odkvapov, zvodov a žľabov.

Odolnosť a spoľahlivosť v extrémnych podmienkach

Preto boli zvolené elektrické odporové vykurovacie okruhy káblov TO-2R. Systém reguluje termostat ETO-1550 s vlhkostnými snímačmi ETOR-55 a teplotnými snímačmi ETF-744 . Spoľahlivosť a odolnosť sú hlavné parametre, ktoré zvolené riešenie ochrany proti mrazu, snehu a ľadu muselo spĺňať, keďže sa horské oblasti vyznačujú extrémnymi poveternostnými podmienkami. Prečo teda riešenie od spoločnosti V-systém?

Elektrické odporové dvojžilové okruhy s ochranným medeným opletením majú dvojitú izoláciu a zároveň aj veľmi dobrú tvárnosť káblov vďaka konštrukcii a použitým materiálom. Majú aj množstvo ďalších predností, ktoré vyniknú aj v extrémnych podmienkach. Medzi tie hlavné patrí vysoká odolnosť proti UV žiareniu a mechanickým zásahom zvonka.

Dobre sa fixuje a vyznačuje sa aj vysokou odolnosťou v ťahu. To znamená, že kábel je vo zvislých konštrukciách samonosný až do dĺžky zvodu cca 5 metrov. Preto ho netreba upevňovať na žiadny pomocný nosný prvok, ako je napríklad lanko. Vykurovacie káble sú v areáli múzea nainštalované v žľabe, na okrajoch strechy a v zvode.

Regulácia celého systému je po prvotnom nastavení systému úplne automatická. Na odstránenie hroziaceho nebezpečenstva nie sú teda potrební žiadni ľudia na sledovanie prítomnosti snehu alebo ľadu na objekte ani technika (ako napríklad zdvíhacia plošina na odstraňovanie nebezpečných cencúľov alebo blokov ľadu). Systém sa uvedie do prevádzky samočinne v prípade poklesu teploty pod nastavenú hodnotu a pri súčasnej prítomnosti vody v akomkoľvek skupenstve. Vo chvíli, keď zmizne vlhkosť, sa celý systém znovu vypne.

Krkonošské múzeum je tak strážené pred nebezpečenstvom zatekania do objektu a pred poškodením expozícií múzea. Rovnako je chránené pred poškodzovaním fasády, odkvapov a strechy úplne automaticky 24 hodín denne za každého počasia.

Každý mesiac posielame zaujímavé informácie, ako správne vykurovať, vetrať alebo získavať energiu. Prihlásením súhlasíte s podmienkami.

Zadať nezáväzný dopyt

Pridať ďalšiu prílohu

Prihlásenie na odber noviniek

Prihlásenie na odber noviniek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný.

Ďakujeme za registráciu.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.