Filtre v rekuperačnej jednotke

Jedným z najväčších benefitov riadeného vetrania s rekuperáciou tepla je skvelá filtrácia toho, čo nechceme doma zo vzduchu zvonka. Ocenia ju nielen alergici. Určite nechceme žiť vo vákuu ani v dokonale sterilnom prostredí. Nadmerná záťaž dnešného životného prostredia má však na ľudský organizmus často nepríjemný zdravotný účinok. A nezáleží na tom, či žijeme v centre veľkomesta, alebo bývame na samote pri lese.

Čo dokážu kvalitné filtre

Vzduch býva nasýtený nežiaducimi látkami, ktoré často ani nevnímame. A to ako vo vonkajšom vzduchu, tak aj v interiéri. Znečistené ovzdušie môže byť príčinou nepríjemností, ako sú respiračné ochorenia alebo kožné alergie. Poďme sa pozrieť na najbežnejších „nezvaných hostí“.

  • poletujúci prach – z dopravy, priemyslu alebo polí;
  • domový prach – z kozuba, bytového textilu, oblečenia, kancelárskeho papiera…;
  • vlasy a chlpy z domácich miláčikov, kontaminované pesticídmi z polí a roztočmi;
  • pele kvetín, stromov a tráv cca 10 mesiacov v roku;
  • aerosóly z dezodorantov, lakov a zo sprejov na vlasy, z osviežovačov vzduchu, čistiacich prostriedkov a i.

V jednom z našich predchádzajúcich článkov sme sa o alergénoch v našom domove, o ich negatívnom vplyve na naše zdravie aj o dostupnom riešení rozpísali viac. V dnešnom príspevku si povieme najmä to, aké filtre možno použiť, ako často ich meniť, ako ich objednať a vymeniť.

Aké filtre máte v jednotke?

Vetracie jednotky FLUO sú v základe vybavené prívodným a odťahovým filtrom triedy G4.

Filter G4 dokáže odfiltrovať až 98 % vzduchových častíc do veľkosti 10 µm (mikrónov). Na porovnanie: priemerná hrúbka ľudského vlasu je 42 µm – 95 µm.

Častice do 10 µm tvoria napr. hrubý a jemný prach, niektoré druhy baktérií, spóry, aerosóly a domový prach. Filter vyrieši aj hmyz, rastlinné časti, peľ a

V prípade vysokej záťaže možno zvoliť jemnejší filter triedy F7. S týmto filtrom sa zo vzduchu odstráni viac než 98 % častíc väčších než 2,5 µm.

Filtr G4 pro rekuperační jednotku FLUO M

základný filter triedy G4 pre vetraciu jednotku FLUO M

Filtr F7 pro rekuperační jednotku FLUO M

jemnejší filter triedy F7 pre vetraciu jednotku FLUO M

Systém môžeme na želanie doplniť predfiltrom alebo špeciálnymi uhlíkovými filtrami, ktoré redukujú vonkajšie pachy – napríklad zo susedovho komína.

Vzduch prúdiaci do objektu je tak zbavený nežiaducich látok a aj vzduch v interiéri sa vďaka permanentnej výmene vzduchu čistí a zbavuje nečistôt.

Ak ešte systém riadeného vetrania nemáte a neviete, aký filter zvoliť, nechajte to na nás.

Ako zaistiť vysokú účinnosť filtrácie

Na maximálne zaistenie vysokej efektívnosti filtrácie a dlhodobé správne fungovanie celého systému a maximalizáciu životnosti jednotky je potrebné len pravidelne kontrolovať a podľa potreby vymieňať filtre. Pravidelná výmena filtrov slúži aj na ochranu tepelného výmenníka, ventilátorov aj potrubí.

Pravidelná kontrola a výmena filtrov zaistí neustále vysokú účinnosť filtrácie, trvalo čistý a zdravý vzduch, správne fungovanie systému a jeho dlhú životnosť.

Potrebná frekvencia výmeny vždy závisí od konkrétnych podmienok. Objekt pri rušnej ceste si bude určite vyžadovať častejšiu výmenu než vo vysokohorskom prostredí. Najbežnejšia lehota výmeny filtrov je 1x až 2x do roka. Tento interval upozorňovania možno nastaviť priamo na jednotke alebo (ak ste si už náš systém kúpili) sa môžete zaregistrovať a priamo od nás budete dostávať pravidelné upozornenia na výmenu filtrov priamo s konkrétnou cenovou ponukou na odporúčanú súpravu filtrov.

Filtre kontrolujte a vymieňajte cca 1x až 2x ročne.

Ako skontrolovať a vymeniť filtre v jednotke FLUO

Najlepšiu predstavu o tom, ako filtre vlastne vyzerajú, kde ich nájdete, ako ich vyberiete, skontrolujete a podľa potreby vymeníte, si urobíte vtedy, keď si pozriete naše krátke video. Nie je to nič zložité. Výmenu vo vetracích jednotkách FLUO (S / L / M / XL) zvládne každý za necelú 1 minútu 😉

Stačí odobrať kryt, vybrať čierne penové tesnenie filtrov, vytiahnuť filter podobne, ako keď vyťahujete zásuvku, skontrolovať a zasunúť, prípadne vymeniť a vložiť nový, vrátiť späť čierne tesnenie, postup zopakovať s odťahovým aj prívodným filtrom a kryt zavesiť naspäť. A hotovo.

Máte otázky? Neváhajte a obráťte sa na nás. Radi vám so všetkým poradíme.

Každý mesiac posielame zaujímavé informácie, ako správne vykurovať, vetrať alebo získavať energiu. Prihlásením súhlasíte s podmienkami.

Zadať nezáväzný dopyt

Pridať ďalšiu prílohu

Prihlásenie na odber noviniek

Prihlásenie na odber noviniek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný.

Ďakujeme za registráciu.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.