Premyslený dom, ktorý šetrí náklady na energie

Každý mladý človek, ktorý je vo veku, keď je načase začať plánovať rodinu, vie, že všetko má svoj čas. Nájsť vhodného partnera, postaviť dom, zasadiť strom… Nič z tohoto listu „to-do“ nemusíme ponechať na náhodu. Napríklad stavbu rodinného domu. Aj keď všetko nebudeme mať asi hneď a cesta možno nebude vždy priama, o to dôkladnejšie môžeme všetko premyslieť a naplánovať. A čím viac životných skúseností získavame, čím viac stavebníkov poznáme a čím viac domov navštívime alebo dokonca „zažijeme“, tým jasnejšiu predstavu získame.

Postav dom, zasaď strom…

Tak to bolo aj v prípade mladého páru Moniky a Jiřího. Jiří sa po štúdiách pustil do kariéry a chcel najskôr získať čo najviac nielen profesionálnych skúseností. Vďaka tomu mal možnosť bývať na rôznych miestach, ale aj spoznať mnohých ľudí, ktorí mu odovzdávali svoje osobné skúsenosti so stavbou a s bývaním. Tak si postupne utváral jasnú predstavu o tom, kde a ako by v budúcnosti chcel bývať so svojou rodinou.

Pre pani Moniku, ktorá pracuje v zdravotníctve, bolo (nielen vďaka skúsenostiam s covidom) najdôležitejšie zdravé prostredie a pokojné miesto na život obklopené prírodou.

Na výchovu detí je ideálnym zázemím rodinný dom so záhradou, kde deti budete môcť vypustiť bezpečne na čerstvý vzduch a kde sa budú môcť vyblázniť. A v dnešnom hektickom svete je praktické a pohodlné bývanie, vďaka ktorému bude domov skutočným domovom a oázou, rozhodne žiaduce.

Poďte s nami na návštevu do krásneho a útulného domu, ktorý je takým splneným snom.

Popis objektu

 • typ domu: murovaný bungalov so sedlovou strechou do „L“ (Heluz)
 • orientácia: južná
 • energetická náročnosť: nízkoenergetický
 • rok výstavby: 2020
 • podlahová plocha: 140 m2
 • dispozícia: 5 + kk
 • tepelná strata objektu: 5,8 kW
 • celková ročná spotreba elektriny: 8,5 MWh
 • lokalita: okres Vsetín
 • vetranie: riadenie s rekuperáciou tepla
 • vykurovanie: elektrické podlahové – realizované vykurovacími káblami s WiFi termostatmi, doplnené kozubovou pecou
 • podlahová krytina: vinyl
 • ohrev vody: elektrický bojler 200 l
 • vlastná energia: fotovoltická elektráreň (27 panelov + batériové úložisko)

Aký je dom, ktorý šetrí náklady na energie

 • má minimálnu tepelnú stratu
 • non-stop automaticky vetrá bez tepelných strát presne podľa potreby
 • v zime kúri bez zbytočného prekurovania
 • v lete udržiava komfortnú teplotu
 • počas slnečných dní vyrába vlastnú energiu
 • má nízke prevádzkové náklady

Priebeh realizácie

Pre realizáciu nízkoenergetického aj pasívneho domu je kľúčová príprava a následné dodržiavanie všetkých predpísaných požiadaviek.

Dôležitým faktorom pri realizácii úsporného domu je správna orientácia domu vzhľadom na svetové strany a zváženie tepelných ziskov a strát. Ako vidieť na tomto projekte, dom je orientovaný južne. Na južnej strane sú umiestnené nielen najväčšie presklené plochy, ale aj fotovoltická elektráreň.

Na severnej strane sú, naopak, presklené plochy minimalizované, čím sa minimalizujú aj tepelné straty.

Podlahové vykurovanie – voľba vykurovacieho systému a realizácia

Dobre zateplený dom s minimálnymi tepelnými stratami si môže „dovoliť“ akýkoľvek zdroj tepla. Toto je samozrejme vhodné vopred overiť výpočtami v preukaze energetickej náročnosti budovy. Zároveň je dobré porovnať obstarávacie náklady a ďalšie nefinančné faktory.

Do dnešných výborne zateplených nízkoenergetických a pasívnych domov nie je žiadny problém dostať potrebný výkon. Častejšie riešime, ako výkon vykurovacieho systému minimalizovať v snahe zabrániť prekurovaniu a zároveň aby dlažba nechladila. Presne na to ideálne slúžia vykurovacie káble.

Napriek tomu dnes elektrické podlahové vykurovanie nie je jednoznačnou voľbou stavebníkov. Opýtali sme sa pána Jiřího, prečo a ako vyberal a ako sa rozhodoval on:

„S firmou V-systém sme sa stretli na veľtrhu, kde ste nás oslovili s ponukou. Komunikácia bola od začiatku skvelá a rýchla, počas celej stavby sme sa nestretli s lepším prístupom, preto sme sa rozhodli pre V-systém a naše dojmy sa potvrdili neskôr aj pri montáži.

Samozrejme, rodina sa obávala vysokých účtov za energie, ale nikto z nich nemá skúsenosti s novostavbami a nedali nám jediný argument, prečo urobiť inak, takže sme išli proti prúdu.“

Ako prebiehala realizácia

„Chlapi to zvládli za jeden deň, takže absolútne skvele. Všetko sme mali pripravené, preto sa hneď zalievalo a na Vianoce sme mohli kúriť a vysúšať podlahy. Okrem toho sme mohli hneď pokračovať s ďalšími prácami v teple, čo sa tiež ukázalo ako veľká výhoda.“

Ako mať náklady na energie pod kontrolou – regulácia kúrenia a informácie o spotrebách

Dokonalý vykurovací systém do dnešných rodinných domov je taký, ktorý sa dá  veľmi presne regulovať. A to nielen na úrovni podlahy, ale aj na úrovni priestoru. Programovateľné izbové WiFi termostaty TREO, vybavené práve obomi snímačmi – káblovým podlahovým aj priestorovým, sú ideálnym riešením. Navyše máte vďaka nim výdavky pod kontrolou. Informácie o spotrebe môžete kontrolovať nielen na displeji termostatov, ale aj v aplikácii vo svojom mobilnom telefóne.

Ďalšou veľkou výhodou termostatov TREO je, že pri využívaní iného zdroja tepla, napríklad pri zakúrení v kozubovej peci, snímače v termostatoch zareagujú a vykurovacie káble prestanú kúriť, pričom sa môže využiť nastavenie limitu teploty podlahy, aby nebola príliš studená. To vedie k ďalšej maximalizácii úspor.

Komentár majiteľov k podlahovému kúreniu a regulácii

„Teplo od nôh najmä v kúpeľni je skvelé. A keď príde návšteva, nepotrebuje papuče.

Máme diaľkové ovládanie prostredníctvom wifi aj v miestnostiach, takže izbu pre hostí alebo pracovňu ovládame naozaj podľa potreby, to v byte s vodnou podlahovkou nebolo také rýchle a často sme to nechávali zapnuté a miestnosti boli potom zbytočne prehriate.“

Tento rodinný dom mal podľa svojho úplne prvého vyúčtovania, po 1. roku ešte nie úplne štandardného užívania a bez prevádzky fotovoltiky, náklady na vykurovanie a elektrickú spotrebu len 2 285 CZK mesačne.

Plánovaná spotreba s plnou prevádzkou fotovoltiky sa očakáva do 4 mWh – 5 mWh. Čo by pri cene 5 CZK/kWh bolo opäť do 25 tis. CZK za rok, a teda úspora bude po zdražení energie značná.

Inštalácia rekuperácie a blower door test

Riadené vetranie s rekuperáciou tepla sa stáva súčasťou už takmer každého novo stavaného domu. A to už nie preto, aby preukaz energetickej náročnosti „vyšiel“, ale na zaistenie zdravého prostredia v domácnosti. A samozrejme v neposlednom rade preto, aby náklady na energie – v tomto prípade na vykurovanie – boli čo najnižšie.

Ako rekuperáciu hodnotia pán a pani domáci

„Rekuperáciu sme od začiatku chceli zo zdravotných dôvodov. Presvedčilo nás najmä množstvo oxidu uhličitého, ktoré sme namerali v spálni. Ostatné už išlo, pochopiteľne, ruka v ruke, preto sme sa v našom rozhodnutí len utvrdili.

Moja polovička má navyše strach z plesní a vlhkosti a rekuperácia je skvelá prevencia.

Čo sa týka voľby dodávateľa a produktu, prekvapili ma vlastnosti jednotky a možnosť vidieť všetko u vás v Benešove nás len utvrdilo v tom, že si kupujeme dobrú vec.

Keď chceme vetrať, už nemusíme vstávať z postele, a hlavne máme doma čistý vzduch bez prachu zo susedného poľa. Čerstvý vzduch v noci je naozaj návykový, nemáme ráno ani ten nepríjemný pocit v ústach.

Od prvotného nastavenia technikom sa už o nič nestaráme.“

Inštalácia fotovoltických panelov

Náklady na energie výrazne pomáha znížiť inštalácia fotovoltických panelov. V tomto dome elektrina vyrobená zo slnka primárne zohrieva teplú vodu, ďalej pokrýva ostatnú spotrebu a podľa toho, „ako veľmi práve svieti“, prietoky putujú do ohrevu vody v bazéne a do osvetlenia, ktoré vonku vyčaruje rozprávkovú atmosféru a v interiéri zútulní domov a zaistí bezpečnosť.

Na začiatku a konci vykurovacej sezóny, t. j. v tomto dome cca do novembra a od apríla využívajú majitelia energiu z FVE na vykurovanie podlahou. Pri tejto veľkosti fotovoltickej elektrárne teda v týchto častiach roka nie sú takmer žiadne prebytky, ale ani žiadny veľký odber zo siete. Vďaka tomu sú náklady inak bežne vznikajúce vo vykurovacej sezóne výrazne eliminované.

Dokonalý výsledok premysleného projektu šetriaceho náklady na energie

Dokonale premyslený dom a postavený presne podľa projektu dnes slúži presne tak, ako má.

Ako Jiří s Monikou hodnotí svoju voľbu z hľadiska nákladov?

„Nakoniec sme oproti projektu mierne upravili izolácie, preto sú náklady na energie ešte nižšie. Našu voľbu by sme určite nemenili. A to ani pri súčasných cenách. Spotreba je taká nízka, že dokážeme udržiavať náklady aj po zrušení fixácie v rozumnej miere a vďaka fotovoltike nás to už ani netrápi. Pomáha naozaj dosť.

Podlahové kúrenie od V-systému by sme určite odporúčali aj svojim rodinám a priateľom. Od začiatku mali naozaj skvelý prístup a technici nám poradili aj pri príprave elektroinštalácie a podlahy. Vďaka tomu sa nám vyhýbajú problémy, o ktorých často počujeme na internete.“

Aj vy by ste chceli taký dom? Nadčasový, vybavený modernými technológiami, ktoré zároveň šetria potrebu nakupovaných energií aj vlastnú spotrebu domu? Neváhajte a obráťte sa na nás. Ponúkame kompletné služby od energetického poradenstva a optimalizácie vášho projektu po sprevádzkovanie domácej fotovoltickej elektrárne zaisťujúcej vlastný zdroj energie.

Každý mesiac posielame zaujímavé informácie, ako správne vykurovať, vetrať alebo získavať energiu. Prihlásením súhlasíte s podmienkami.

Zadať nezáväzný dopyt

Pridať ďalšiu prílohu

Prihlásenie na odber noviniek

Prihlásenie na odber noviniek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný.

Ďakujeme za registráciu.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.