Vyhrievanie heliportu fakultnej nemocnice

Aktuálne snehové podmienky nám pripomínajú, aké nepríjemné situácie môžu niekedy spôsobiť. Na súkromných plochách pre ceny energií možno radšej vezmeme do ruky lopatu na odhŕňanie snehu alebo použijeme soľ. Ale čo keď počas chvíle neočakávane nasneží na plochy, ktoré si vyžadujú bezbariérový prístup 24 hodín denne, alebo sú dokonca kľúčové na záchranu života, keď možno záleží na každej minúte?

Takou plochou môže byť napríklad heliport. Jedným z heliportov, pre ktoré sme navrhovali a dodávali riešenia vyhrievania, bol nový heliport Fakultnej nemocnice Brno. Tento heliport je v prevádzke 24 hodín denne. Slúži na denné aj nočné pristávanie. Fakultná nemocnica je špičkovým medicínskym centrom pre dospelých aj deti. V súčasnosti má heliporty 2.

Ochranu proti námraze a zamŕzaniu vieme riešiť pomocou vyhrievacích káblov. Je možné zaistiť bezpečnosť nielen odkvapov a potrubí, ale aj vonkajších plôch, ako sú rampy, bezbariérové prístupy, pojazdové koľajnice brán, mostíky, vchodové karusely do obchodných centier, cestičky, výjazdy z garáží s vysokým sklonom. Na vonkajších plochách nielenže zabráni vytváraniu námrazy, ale pomôže aj s „odprataním“ snehu.

Vyhrievanie vonkajších plôch vykurovacími káblami dokáže zabezpečiť strategické plochy proti námraze a snehu 24 hodín denne.

Požiadavka na vyhrievanie heliportu

Elektroinštalačná firma, ktorá zabezpečovala dodávku a montáž elektroinštalácie pre nový heliport, nás oslovila s požiadavkou na návrh technického riešenia vyhrievania pristávacej plochy vrtuľníkov a prijímacej miestnosti pacientov vykurovacími káblami s automatickou reguláciou.

Špecifikácia zákazky

VEĽKOSŤ VYHRIEVANÝCH PLÔCH

  1. vyhrievanie plochy 2 častí heliportu s celkovou plochou 165 m2
    plocha 1 – kruhová časť s plochou 3,14 m x 6,0 m x 6,0 m = 113 m2
    plocha 2 – obdĺžnik s plochou 12,8 m x 4,0 m = 52 m2
  2. vyhrievanie podlahy prijímacej miestnosti s plochou 3,5 m x 4,5 m = 16 m2

Celkový výkon ohrevu heliportu v návrhu bol 48 kW pomocou 12 vykurovacích okruhov po 4 kW. Napájacie napätie 230 V, po rozdelení na fázy 3 x 16 kW, vychádza teda 70 A na fázu.

Pre prijímaciu miestnosť je dostatočný merný výkon ako pre podlahové kúrenie, teda 140 W/m2.

Súčasťou dopytu bola aj žiadosť o detail prívodov vykurovacích káblov z vyhrievanej plochy.

Ku snímačom poveternostných podmienok, našou terminológiou snímače vlhkosti a teploty, ktoré sa umiestňujú do vyhrievanej plochy, je samozrejme, potrebný aj termostat. Zloženie podlahy sa riešilo kari sieťami, na ktoré sa pripevnili vykurovacie káble.

Na konštrukciu sa v ploche použil drôtkobetón, čo je zmes betónu s kovovou výstužou v podobe rovnomerne rozptýlených oceľových drôtikov. Také betónové zmesi sa najčastejšie používajú na kontinuálne liate priemyselné podlahy.

Nainštalované komponenty

  • odporové vykurovacie káble TO – 13 okruhov
  • regulátor ETO2-4550 pre heliport
  • 2 snímače vlhkosti a teploty ETOG s objímkou pre vonkajšie plochy heliportu
  • termostat so snímačom ETV-1991 do prijímacej miestnosti

Ako navrhujeme vyhrievanie vonkajšej plochy

V prípade týchto aplikácií treba počítať s merným výkonom približne 300 W/m2 Tento výkon pokryjú vykurovacie káble TO s výkonom 30 W/m kábla. Riešenie s menším merným výkonom by bolo neúčinné.

Návrh technického riešenia vyhrievania heliportu

VYKUROVACIE PRVKY

Na plochu heliportu boli navrhnuté odporové vykurovacie káble TO s ochranným opradením s výkonom 30 W/m, určené vďaka svojmu výkonu a odolnosti vonkajšieho plášťa priamo na vyhrievanie vonkajších plôch. Tento typ vykurovacieho kábla má prívodný „studený“ koniec s dĺžkou 5 m.

Pre prijímaciu miestnosť sme navrhli odporový vykurovací kábel TO-2S s výkonom 17 W/m, ktorý je určený aj na hlavné podlahové vykurovanie interiérov rodinných domov, kde je potrebný vyšší výkon (do pasívnych a nízkoenergetických domov je určený typ kábla s nižším výkonom).

REGULÁCIA

Na reguláciu káblov v heliporte sme navrhli automatický regulátor ETO2-4550 doplnený súpravou kombinovaných snímačov vlhkosti a teploty ETOG s ochrannou objímkou na uloženie do betónu. Objímka umožňuje jednoduchšiu inštaláciu a prípadnú výmenu snímača. 2 snímače sme navrhli pre veľkosť plochy.

FIXÁCIA A POMOCNÝ MATERIÁL

Inštalácia bola predpokladaná vyviazaním vykurovacieho kábla na výstuž alebo kari sieť.

Na túto zákazku vyhrievania heliportu sme veľmi hrdí. Cesta na traumacentrum cez urgentný príjem vedie často práve z vrtuľníka Zdravotnej záchrannej služby, ktorá pristáva na 1 z 2 heliportov. Preto je tu mimoriadne cenná každá minúta, ak nie sekunda. Dokonca môžeme povedať, že je životne dôležitá, a to doslova.

Želáme celému tímu, ktorý sa denne podieľa na záchrane životov, aby mali čo najmenej vážnych prípadov. A keď už ich k takým prípadom zavolajú, aby všetko prebiehalo bez zbytočných komplikácií nielen pri preprave pacientov, ale aj pri lekárskych zákrokoch a ďalšej starostlivosti a aby sa podarilo zachrániť čo najviac životov.

Každý mesiac posielame zaujímavé informácie, ako správne vykurovať, vetrať alebo získavať energiu. Prihlásením súhlasíte s podmienkami.

Zadať nezáväzný dopyt

Pridať ďalšiu prílohu

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.

Ďakujeme za registráciu.

Formulár bol úspešne odoslaný.

Ďakujeme za registráciu.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.